juuli 17, 2024
Lõõtsa 8, Tallinn, Eesti
Arvamuslood Buller Uudised Sisuturundus

Küttepuude tellimine kevadel: Liigne kiirustamine või nutikas mõte?

küttepuude müük ja tellimine Harjumaal

Kevadine küttepuude tellimine võib tunduda vahest ehk veider mõte, eriti kui talv on äsja lõppenud ning soemad ilmad alles saabuvad.

Ent just kevadisel perioodil küttepuude tellimine võib olla tark otsus päris mitmel põhjusel. Oleme reastanud mõned kõige olulisemad argumendid miks kevad on parim aeg omale küttepuude tellimiseks ning peaks meeles pidama, kui otsustate seda teha.

Miks tellida omale küttepuud just kevadel?

Küttepuude hind: Kevadel võivad olla kuiva küttepuu hinnad  soodsamad. Paljud müüjad soovivad kevadiseks hooajaks oma varudest vabaneda, et teha ruumi uutele varudele. Seega on kevadel ka rohkem küttepuude eripakkumisi.

Varu oma küttepuud aegsasti: Tellides küttepuud kevadel, tagate endale piisava koguse küttematerjali juba varakult. Kevadel on piisavalt aega valmistuda talveperioodiks ilma viimase hetke kiirustamise ja stressita. 

Küttepuude kvaliteet: Tellides toored küttepuud lahtiselt on see odavam lahendus kuijuba kuivatatrud ja pakendatud küttepuu. Toores puu aga nõuab kuivamist ja mida varem puud kevadel kuivama saab, seda parem ja kindlam on kvaliteetne tulemus sügiseks. Kuivemad puud põlevad paremini ning nende kasutegur on suurem. Parema kvaliteedi tagab talvel raiutud toormaterjal, eriti probleemne on kevadel mahlade jooksu ajal raiutud kasepuu, mille kuivamine võtab väga kaua aega ja nõuab väga häid ladustamistingimusi.

Küttepuude kuivamine: Kui ostate küttepuud kevadel, annate neile piisavalt aega kuivada järgmise kütteperioodi algust. See tagab, et teil on kvaliteetne küttepuu, mis on valmis põletamiseks. Lepa puu kuivab oluliselt kiiremini kui kasepuu, seega eriti oluline oleks varakult kuivama saada just kui kask.

Kindlustunne: Kevadel tellides võite kindel olla, et jõuate varuda piisava hulga piisava kvaliteediga küttepuid. Te ei sõltu viimase hetke ostudest või ootamatutest küttepuude nappustest turul.

Mida oma küttepuude tellimisel siis ikkagi arvestada ja meelespidada?

Küttepuude puhul on oluline valida sobiv puiduliik. Levinumad puiduliigid kütteks on kask, lepp ja  sanglepp, mis on hinnatud nende hea kütteväärtuse ja põlemisomaduste tõttu. Küttepuude efektiivseks põletamiseks tuleb need korralikult kuivatada. Kuivatatud küttepuud põlevad puhtamalt ja annavad rohkem soojust, samas kui niisked küttepuud tekitavad rohkem tahma ja suitsu ming annavad põlemisel välja vähem soojusenergiat. Küttepuude korrektne hoiustamine on oluline nende kvaliteedi ja korraliku kütteväärtuse tagamiseks. . Ladustage küttepuud kuivas,  õhu liikumisele avatud kohas ning hoidke neid maapinnast kõrgemale tõstetud alusel. Küttepuude pikkus peab vastama teie kütteseadme nõuetele. 

Enamik kaminad ja ahjud vajavad 25–50 cm pikkuseid küttepuusid, kütteseadme tootja juhiseid tuleb alati järgida. Küttepuude koguse valimisel on oluline arvestada oma küttevajadusi ja ladustamisruumi.  Toore puu puhul on mõistlik osta piisav kogus küttepuid terveks kütteperioodiks, et see jõukas ilusasti ära kjuivada  ja nii tagada pidev küttevarustatus. Kui ruumi on vähem ja osta kuiva pakendatud küttepuud, võib ka varuda ka osade kaupa vastavalt vajadusele. Küttepuude ostmine vastutustundlikult majandatud metsadest aitab kaasa metsade tervisele ja mitmekesisusele ning toetab jätkusuutlikku metsandust. Küttepuude ostmine kohalikelt müüjatelt, nagu meie ettevõte, aitab toetada kohalikku majandust ja tagada kiire ning usaldusväärne kohaletoimetamine. Küttepuude hindade võrdlemine erinevate müüjate vahel aitab leida parima hinna ja kvaliteedi suhte. Küttepuude efektiivseks kasutamiseks tuleb järgida kütteseadme tootja juhiseid, mis aitab tagada parima võimaliku soojuse ja mugavuse.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks on küttepuude valimisel ja kasutamisel mitmeid aspekte, mida tuleb arvestada, sealhulgas tellimise aeg, puiduliik, kuivatamine, ladustamine ja jätkusuutlikkus. Teadlikud valikud aitavad tagada parima kütte efektiivsuse ja keskkonnasõbralikkuse ning toetavad kohalikku majandust. 

Allikas: Harjupuu via Buller Meedia | Pilt: Harjupuu via Buller Meedia