aprill 21, 2024
Lõõtsa 8, Tallinn, Eesti
Arvamuslood Buller Uudised

Päikese toomine teie aeda: kuidas kasvatada peiulilli (sametid)

Peiulill

Peiulilled, tuntud ka kui sametid, on rõõmsad ja kergesti kasvatatavad lilled, mis toovad igasse aeda erksaid värvilaike. Neid leidub erinevates suurustes ja värvides, päikeselisest kollasest ja tulisest oranžist kuni sügavpunaste ja kahetooniliste kombinatsioonideni. Peiulilled pole mitte ainult ilusad, vaid ka kasulikud kaaslastaimed teistele taimedele, tõrjudes kahjureid ja meelitades tolmeldajaid.

Peiulille on kaks peamist kasvatamise viisi: seemnetest või taimedest.

  • Kasvatamine seemnest: Peiulille seemned on kergesti idanevad ja neid saab otse õue külvata, kui mulla temperatuur kevadel soojeneb (umbes 21°C). Lihtsalt puista seemned ettevalmistatud pinnale, kata need kergelt ja hoia ala niiskena. Varasema kasvu saamiseks, eriti jahedamas kliimas, võite seemneid külvata ka sisetoas 4–6 nädalat enne viimast külmakraadį.
  • Taimede istutamine: Kui te ei soovi seemnetega jamada, võite osta peiulille taimi kohalikust puukolist. Istuta need õue pärast seda, kui kogu külmaoht on möödunud.

Päike ja muld: Peiulilled õitsevad täispäikeses, seega valige koht, mis saab päikesevalgust vähemalt 6–8 tundi päevas. Nad eelistavad hästi дренируемый (dreneeritud) mulda, mis hoiab niiskust. Kui teie muld on raske savi, parandage selle drenaaži komposti või muu orgaanilise ainega.

Kastmine ja väetamine: Kastke peiulilli regulaarselt, eriti kuumade ja kuivade perioodide ajal. Püüdke neile kord nädalas põhjalikult vett anda, lastes mullal kastmiste vahel kergelt kuivada. Pottides kasvatatavate peiulillede puhul peate võib-olla sagedamini kastma, isegi iga päev kuuma ilmaga. Väetamine pole üldiselt vajalik, välja arvatud juhul, kui teie taimed näitavad toitainete puuduse tunnuseid.

Õitsenud õite eemaldamine ja hooldus: Pideva õitsemise soodustamiseks eemaldage regulaarselt närtsinud õied peiulillidelt. Lihtsalt näpistage ära õiepea sealt, kus vars õiega kohtub. See takistab taimel seemnete tootmist ja soodustab uute õite teket. Peiulilled on üldiselt vähese hooldusega taimed, kuid jälgige tavalisi kahjureid nagu lehetäid või valgekärpe. Neid saab tõrjuda looduslike meetoditega, kasutades insektitsiidset seepi- või neemipuuõlipritse.

Värvi toomine kogu hooajaks

Peiulilled on kuumakindlad ja õitsevad jätkuvalt kogu suve ja varas sügiseni. Tänu hooldamislihtsusele ja erksatele õitele sobivad need suurepäraselt nii algajatele aednikele kui ka kogenud rohelistele pöialdele. Miks siis mitte tuua oma aeda päikest ja istutada täna mõned peiulilled? Osta need nojus.ee lehelt.

Allikas: nojus.ee via Buller Meedia | Pilt: pixabay.com via nojus.ee