juuli 17, 2024
Lõõtsa 8, Tallinn, Eesti
Arvamuslood Buller Uudised

Puitaken – kas ajatu või aegunud klassika?

Rehpol Puitaken

Kuigi PVC-akende tehnoloogiat on palju arendatud, nii et tegemist on igati tänapäevase ja kvaliteetse aknatüübiga, pole ka puitaknad kusagile kadunud. Nagu plastikakende puhul, nii on ka puitakendega seotud müüte, mis tegelikkusega kokku ei lähe.

Müüt 1: Puitaken hingab ehk tagab õhu liikumise ruumis. Võta tükk puitu ja proovi sellest läbi puhuda, kas õnnestub? Puit ei hinga paremini kui plastik ja kuna akende parema ilmastikukindluse saavutamiseks kasutatakse tihendeid ja klaaspaketid silikoonitakse raamidesse, siis ei taga tänapäevane puitaken paremat ventilatsiooni. Ja ei peakski tagama, sest toa ja õue vahel liikuv õhk tähendab ainult seda, et aknad lasevad külma läbi.

Müüt 2: Kui puitaknal hakkab kiiresti värv kooruma, siis on tegemist halva kvaliteediga aknaga. Puit on elav materjal ja kuigi aknavärvid on spetsiaalselt selleks valmistatud ning tänapäeval tõeline tehnikasaavutus, siis looduse vastu ei saa – puit reageerib ümbritseva keskkonna niiskusega ja loodusjõududega. Aknaviimistluse põhiliseks vaenlaseks on päike ja rusikareegliks on, et mida tumedam on akna toon väljast, seda kiiremini viimistlus kahjustub. Puitaknad vajavad regulaarset viimistluse hooldust, aga õigeaegse hoolitsuse korral kestavad ka puitaknad aastakümneid.

Selles osas on muidugi parim lahendus puitalumiiniumaken – selle puhul on puitaknale lisatud väljapoole alumiiniumkate, mis ilmastikku ei karda, samas on seestpoolt tegemist kauni puitaknaga.

Alumiiniumkattega puitaknad on samas nurgelisema välimusega, mistõttu ei pruugi need igale hoonele sobida. Seepärast eelistatakse ka praegu sageli puitaknaid, mis on kaunid, vastupidavad (loomulikult regulaarse hooldamise korral) ja võimaldavad sageli lahendusi, mis PVC-akende puhul võimalikud pole (näiteks suured konstruktsioonid), lisaks on värvivalik praktiliselt piiramatu.

Seega on puitakendel ehituses endiselt oma koht ja veendunud austajad – tegemist on ajatu klassikaga ja kui moodsamad lahendused võivad puitaknad osaliselt asendada, siis arhitektuurist ei kao need nii pea kusagile. REHPOLi valikust leiab nii traditsioonilisema välimusega kui ka moodsamaid lahendusi, puitakende puhul on võimalik kombineerida erinevaid detaile ja luua unikaalseid lahendusi, mis sobivad just Sinu kodule!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga